نغمه های انتظار - پیوند وجودی امام حسین(ع) با امام زمان(عج)

سخنان حجت الاسلام والمسلمین حیدری کاشانی در برنامه سمت خدا مورخ 22 خرداد 1392

 در مورد پیوند وجودی امام حسین(ع) با امام زمان(عج) توضیحاتی بفرمایید.
تمام سیر و سلوک امام زمان (عج)سیر و سلوک حسینی است یعنی گویا تمام پیامبران، امامان و معصومین سَر و سِری با ساحت امام حسین(ع) داشته اند. یعنی یک پیوند عاطفی ،معرفتی و ولائی داشته اند. اباعبدالله طلایه دار زندگی رحمانی بوده است. سیر و سلوک امام عصر حسینی است، هر صبح و شام به یاد امام حسین(ع) هستند. از طرفی اباعبدالله از وجود امام زمان (عج)؛ موعود وعده داده شده به تمام ادیان آسمانی، یاد می کردند. امام حسین (ع) می فرمودند: اگر درک کنم زمانه ی او را، لحظه لحظه ی عمرم را صرف خدمتگزاری او خواهم کرد. سید و سرور شهدا، آرزوی خدمتگزاری در ساحت امام عصر را داشته است. این می تواند الگوی خوبی برای ما و همه ی عالم باشد.
از طرفی در زمان ظهور ما با رجعت مواجه هستیم. رجعت یعنی بازگشت تمام خوبان عالم ،طلایه داران ایمان و طلایه داران شرک و نفاق .داریم :اولین کسانی که رجعت می کنند امام حسین(ع) و یارانشان هستند. و اولین کسانی که از کافران محض رجعت می کنند یزید، یارانش و جنایت کاران کربلا هستند.
پس پیوند عمیقی بین امام زمان(عج) و امام حسین(ع) وجود دارد. یکی از شعارهای امام و یاورانش این است یا لثارات الحسین.( ای طالبان خون حسین که به ظلم در کربلا ریخته شد) پیوند بین امام عصر و امام حسین(ع) یک پیوند دو طرفه است. داریم که اولین کسی که زمین برایش شکافته می شود و پا به زمین می گذارد و رجعت می کند، امام حسین(ع) است. رجعت یکی از عقاید مسلم شیعه است. فرموده اند: از ما اهل بیت نیست کسی که رجعت و بازگشت ما را باور نداشته باشد. در دعای روز سوم شعبان چند بار به رجعت امام حسین(ع) اشاره شده است و می فرماید:
تو کسی هستی که در روز رجعت امدادهای ویژه های الهی شامل حال تو می شود. در روایات داریم که زیباترین و باشکوهترین رجعت، رجعت امام حسین (ع) و یاران شان است که برای اوج گیری دولت کریمه ی مهدوی خیلی با برکت خواهد بود. چه تماشایی خواهد بود وقتی یاران امام حسین(ع)برمی گردند!
کسانی که تمنای حقیقی دل شان، یاوری امام زمان(عج) بوده است ،اگر مرگ بین آنها و امام زمانشان فاصله بیندازد، رجعت را درک خواهند کرد و در هنگام ظهور مخیر خواهند بود که به دنیا برگردند یا از نعمت های برزخی متنعم باشند. خیلی ها از نعمت های بهشت برزخی می گذرند و برای خدمتگزاری امام، رجعت را انتخاب می کنند.
در جای دیگر به امام حسین (ع)می فرماید: خداوند در مقابل شهادت، نسل ولایت و امامت را ویژه ی تو قرار داد. یعنی از نسل تو ادامه ی ولایت و امامت را قرارداد. شفا را در تربیت تو قرار داد و پیروزی و رستگاری همراه تو در زمان بازگشت و رجعت تو.
بسیاری از فتوحات دولت کریمه ی مهدوی بدست امام حسین(ع) و یارانش انجام می گیرد. بر روی دعای سوم شعبان تاکید شده است. این دعا در مفاتیح و بعنوان اعمال سوم شعبان نوشته شده است. امام حسین(ع) آنقدر در دنیا می ماند تا ابروهای امام سفید می شود و روی چشمانش می افتد. در زمان رجعت امامان دیگر به ترتیب حکومت خواهد کرد.
در زیارت حضرت حجت در روز جمعه داریم که سلام بر تو ای سرچشمه زندگی. این مقام یعنی چه ؟ سعی کنید که تمام زیاراتی که در مفاتیح در مورد حضرت حجت است را یک بار بخوانید و به واژه های آن دقت کنید تا معرفت شما نسبت به امام زمان(عج) بیشتر بشود. امام عصر هر زمان واسطه ی بین خداوند و خلق است یعنی فیوضات را از خدا می گیرد و به مردم می دهد. امام عصر اولیاء نعمت ما هستند. به وجود او آسمانها و زمین برقرار است. این مشیت الهی است که اگر امام معصوم زمان نباشد زمین اهلش را فرو می برد. اگر ما زندگی می کنیم و نفس می کشیم بخاطر امام زمان معصوم است. چون امام معصوم بندگی خداوند را در بالاترین درجه تحقق می دهد. پس هر کس نعمتی دارد بخاطر وجود پیامبران و حجت زمان است.
مهم این است که ما چقدر با این سرچشمه ی زندگی ارتباط برقرار کرده ایم. آیا وجود اخلاق، مرام، گفتار و رفتار امام در زندگی ما جریان دارد؟ آیا ما رفتار و اخلاق امام را الگوی زندگی مان قرار داده ایم؟ درجه ی پیوند ما با سرچشمه ی زندگی چقدر است؟ در زیارت عاشورا داریم :خدایا زندگانی مرا زندگی پیامبر و آل پیامبر قرار بده یعنی الگوی زندگی من زندگی پیامبر باشد. آیا الگوی اخلاقی و زندگی اجتماعی و سیاسی ما مطابق با زندگی امام زمان(عج) است؟ امام مقتدا و جانشین خداوند رحمان است .آیا اقتصاد، سیاست، خانواده و اخلاق ما در عرصه اجتماعی و سیاسی باعث رضایت امام عصر می شود؟
آیا ما ارتباط با ساحت امام زمان(عج) را جدی گرفته ایم؟ ما خیلی از بازیهای فوتبال جهانی را جدی می گیریم ولی خیلی از کارهای جدی را، شوخی می گیریم. اگر بخواهد سبک زندگی ما حقیقی باشد باید به سبک قرآن ،عترت و در زمان ما، سبک زندگی مهدوی باشد.
در زیارت امام رضا(ع) خطاب به امام زمان (عج)داریم: مجاهدترین مجاهد راه حق . مدیریت امام زمان(عج) یک مدیریت جهادی است، سرتاسر تلاس بی امان در راه خداست.
آیا مدیریت ما در زندگی مدیریت جهادی است؟ آیا رنگ رحمانی در لحظه به لحظه ی زندگی ما وجود دارد؟ اینها پرسش های اساسی است که باید در این عرصه داشته باشیم.


طبقه بندی: امام زمان(عج) و امام حسین(ع)، 
برچسب ها: پیوند وجودی امام حسین(ع) با امام زمان(عج)، رجعت یعنی بازگشت تمام خوبان عالم، فتوحات دولت کریمه ی مهدوی، سبک زندگی مهدوی، زیارت امام رضا(ع) و امام زمان (عج)، مدیریت امام زمان(عج)، یا لثارات الحسین از شعارهای امام و یاورانش،  
دنبالک ها: در مورد پیوند وجودی امام حسین(ع) با امام زمان(عج) توضیحاتی بفرمایید.،  

تاریخ : یکشنبه 11 خرداد 1393 | 09:01 ق.ظ | نویسنده : مهدی خادمی | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.