نغمه های انتظار - رمضان با آیات مهدوی قرآن کریم (۴)

موضوع غیبت امام عصر(عج) در برخی آیات قرآن کریم مورد اشاره قرار گرفته و ائمه معصومین (ع) در تفسیر این آیات به صراحت غیبت حضرت ولی عصر(عج) را منظور این آیات اعلام کرده اند.

قرآن کریم به عنوان آخرین معجزه الهی در برگیرنده تمامی مولفه های ارشاد و راهنمایی انسانها تا ابد است و خود قرآن در معرفی اش خود را کتاب هدایت نامیده است بدین معنی که هر کس در عمق آیات کلام وحی تفکر و تدبر نماید خواهد توانست جنبه های هدایتی و ارشادی آن را درک نموده و مسیر سعادت را بپیماید. 

در حقیقت به همین خاطر است که مفسرین بسیاری اقدام به انتشار کتب تفسیر قرآن کریم نموده اند و هر کدام از زاویه ای به کشف نکات ارشادی کلام وحی پرداخته اند. 

انس با قرآن کریم برای منتظران مهدی فاطمه(عج) تنها شامل استفاده از ویژگی های عبادی این کتاب نیست بلکه قرابت منتظران با آیات کلام وحی و تدبر در بطون قرآن کریم روشن کننده مسیر چگونگی زمینه سازی ظهور ، علت غیبت ، مولفه های حکومت منجی و تشریح وظایف منتظران نیز هست. 

در بررسی آیات مهدوی قرآن کریم در نخستین آیات سوره مبارکه بقره به فرازهایی بر می خوریم که حاوی اشارات متقنی به موضوع غیبت امام عصر(عج) است. 

ذَلِكَ الْكِتَابُ لاَ رَیْبَ فِیهِ هُدًى لِّلْمُتَّقِینَ  ، الَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِالْغَیْبِ وَیُقِیمُونَ الصَّلاةَ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ یُنفِقُونَ

این است كتابى كه در [حقانیت] آن هیچ تردیدى نیست [و] مایه هدایت تقواپیشگان است ، آنان كه به غیب ایمان مى‏آورند و نماز را بر پا مى‏دارند و از آنچه به ایشان روزى داده‏ایم انفاق مى‏كنند 

بر پایه احادیث بسیاری هدف از کلمه غیب در آیه سوم از سوره مبارکه بقره ، حضرت حجت ابن الحسن العسگری(عج) است. 

امام صادق علیه السلام در تفسیر این آیه می فرماید: پرهیزگاران شیعیان علی بن ابی طالب(ع) هستند و اما غیب پس آن حجت غائب است. 

همچنین جابربن عبدالله انصاری در ضمن یک روایت طولانی که از ۱۲ پیشوای معصوم و قائم آنها بحث کرده، از رسول اکرم(ص) نقل کرده است که فرمود: خوشا به حال آنانکه در زمان غیبت او شکیبائی پیشه کنند و بر محبت آنها استوار بمانند، که آنها را خداوند متعال در آیه الذین یومنون بالغیب ستوده است. 

در قریب به یکصدو سی آیه از قرآن کریم اوصاف و ویژگی های مربوط به دوران ظهور ، غیبت و آخرالزمان و موضوع امام عصر(عج) مورد تبیین قرار گرفته است.
طبقه بندی: مهدی در قرآن، 

تاریخ : سه شنبه 2 شهریور 1389 | 09:14 ق.ظ | نویسنده : قاصدک | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.